Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

wtorek, 17 stycznia 2017

48. English matters (61, 62), + wydanie specjalne (20/2017), Deutsch aktuell (79, 80), ¿Español? Sí, gracias (37)

Macie przed sobą największą (jak dotąd) zbiorową recenzję, jaką napisałam i wstawiłam na bloga. Drodzy czytelnicy, czeka na Was recenzja sześciu wydań magazynu przeznaczone do nauki języków obcych, którego uwielbiam i serdecznie polecam wszystkim. Niestety, moja obecność w blogosferze nieco zmalała. Jest to spowodowane pracą, korepetycjami, które udzielam, studiami, zbliżającą się wielkim krokami sesją oraz faktem, iż jestem w trakcie trzeciego roku studiów - czyli do swoich obowiązków muszę dołożyć jeszcze pisanie pracy licencjackiej. Wciąż namiętnie czytam książki, ale w tym momencie stanowi to moją guilty pleasure, bo zamiast uczyć się, pisać pracę licencjacką i ogólnie starać się, by w moim życiu zapanował ład i porządek, to znowu uciekam do świata innej osoby (bądź osób). Tuż przed wigilią otrzymałam od wydawnictwa Colorful Media grubą paczkę, w której znalazłam aż sześć magazynów: 3 EM (w tym jedno wydanie specjalnie), 2 DA oraz jedno ESG. 

Rozpocznę od mojego ukochanego English matters, które pokazuję już którejś osobie w moim otoczeniu, gdy tylko ta wspomni, że chciałaby poprawić swój język angielski. 61. wydanie magazynu nosi tytuł 30 Grammar life-saving tricks i jak można się domyślić, głównie skupia się na gramatycznym aspekcie języka angielskiego. Gramatyka łatwa nie jest. Niezależnie, czy uczymy się polskiego, angielskiego, włoskiego, rosyjskiego, czy niemieckiego. To właśnie ona najczęściej sprawia uczniom największy problem, zabiera nocki i niestety, potrafi zniechęcić do dalszej nauki. Anna Buczko przygotowała obszerny artykuł zawierający trzydzieści naprawdę bardzo przydatnych trików, dzięki którym opanowanie gramatyki angielskiej nie będzie już stanowiła tak dużego problemu. Szkoda, że to wydanie nie pojawiło się na rynku kilka lat temu - zaoszczędziłaby mi wiele godzin zmagań! Tak czy siak, artykuł okazał być się bardzo przydatny również i dla mnie - osoby znającej bardzo dobrze język angielski. W This and That, które zawsze otwiera magazyn, znajdziemy trzy krótkie teksty, m.in. Poetry Named After a Town, czyli to, co toukie lubi najbardziej - artykuł dotyczący literatury, w tym przypadku limeryków - krótkich wierszyków najczęściej groteskowych bądź nonsensownych. W People and Life przyjrzymy się z bliska osobie Toma Hiddlestona, marvelowskiego Lokiego, aktora, który potrafi przybrać wiele twarzy oraz dwóm pisarkom: Catherine Reef (The Brontë Sisters) oraz... JoJo Moyes! - autorce słynnej powieści Zanim się pojawiłeś, która w zeszłym roku trafiła na ekrany kin. Teksty obfitują w ciekawe słownictwo, które warto sobie przybliżyć. Prócz tego dowiemy się, czym jest Fandom i poznamy idiomy odnoszące się do miłości. Zdecydowanie People and Life w tym wydaniu to moje love at first sight. Kolejna sekcja to Culture, która porusza tematy mody oraz jakości produktów, które oferują nam firmy produkujące ubrania. Conversation Matters pomoże nam odnaleźć się podczas zakupów. Dzięki dialogom przygotowanym przez Jonathana Sidora, zakupowy szał w sklepach anglojęzycznych nie jest już nam straszny! Language podpowie nam, jak nie mylić ze sobą Needn't have done z Didn't Need to, natomiast Travel przeniesie nas, m.in. do Oxfrodu i Cambidge, dwóch przepięknych angielskich miast, gdzie znajdują się najpopularniejsze uniwersytety na świecie. 



62. wydanie magazynu English matters nosi tytuł Big Ben, the Legendary Landmark. Tytułowy artykuł przedstawia nam historię najbardziej charakterystycznego zabytku Londynu, tak popularnego, że został nazwany aż dwa razy. Czy wiesz, jak brzmi prawdziwa nazwa Big Bena? A może chcesz się dowiedzieć znacznie więcej o tej ogromnej wieży zegarowej? Serdecznie zapraszam do przeczytania tekstu Davida Ingham. This and That przedstawia nam konotacje angielskie (bardzo przydatne dla mocno zaawansowanych), zabawne cytaty oraz króciutki teksty, m.in. o dziecku... trójki ludzi!  Sekcja People and Lifestyle w artykule Domestic Money Mergers prezentuje kilka ciekawych rozwiązań na temat podziału domowych wydatków, w sposób taki, by kwestie finansowe nie wpłynęły na jakość związku. Temat ważny i na czasie, bo niestety, wiele związków rozpada się właśnie przez problemy portfela. Poznamy tu również Patrica Bart-Williams, piosenkarza muzyki sweggae, oraz pasjonatkę języków - Susannę Zaraysky. EM polityki się nie boi, więc artykułem kończącym sekcję jest Divided Europe. Szczególnie przypadł mi do gustu artykuł w sekcji Converstation Matters - Phenomenal Phrasal Verbs - masa informacji! W Travel odwiedzimy Birmingham!


Lecimy dalej! Kolejne w kolekcje jest wydanie specjalne English matters: Focus On Speaking. Na wstępie muszę zaznaczyć, że to wydanie jest SUPER. Najbardziej moją uwagę w sekcji otwierającej przykuł tekst New Words in English - jak wiadomo, język jest żywy i bez przerwy pojawiają się w nim nowe słowa. Dzięki magazynowi możemy poznać te, które pojawiły się w języku angielskim (.mi.n. mankini, webisode, chick lit). Im dalej, tym lepiej. Twórcy magazynu prezentują nam ciekawe sposoby na to, jak pozbyć się polskiego akcentu z naszego angielskiego, czyli po prostu, jak brzmieć bardziej angielsko. Dowiadujemy się tego za pomocą ciekawego wywiadu z Kirstin Caspersen. Kolejny artykuł na medal to Breaking the Barriers. Nauka obcego języka to naprawdę trudna sprawa. Niektórzy mają do tego talent, inni nie. Ten artykuł jest zarówno dla jednej i dla drugiej grupy osób. Następnie: Pop Culture in English. Następny artykuł na czasie, bo czymże byśmy byli bez tej pop-kultury? Zakres słownictwa w tym artykule jest niesamowity, można się wiele nauczyć. Nie będę zdradzać Wam, co jest w całym wydaniu, ale wspomnę jeszcze o artykule na temat nauki idiomów (Mastering Idioms), który w moim przypadku się sprawdził. Owen Williams proponuje nam sposoby nauki tych specyficznych wyrażeń językowych i wiecie co? Na początku myślałam, że idiomy nie są dla mnie, ale teraz jest to niczym a piece of cake! Serdecznie polecam! Warto kupować wydania specjalne. 


Teraz zerknijmy na kolejną perełkę wydawnictwa Colorful Media: Deutsch aktuell. 79. wydanie nosi tytuł Bier - ein ganz besonderer Saft. Co na Was czeka? Przede wszystkim coś dla każdego książkoholika - obszerny artykuł na temat wschodzącej gwiazdy literatury światowej: Bernharda Aichner. Biografia tego człowieka jest naprawdę fascynująca. Tytułowy artykuł dotyczy piwa - tradycyjnego niemieckiego napoju. Prócz tego, DA ujawni nam głębsze znaczenie niemieckiej pieśni bożonarodzeniowej - O Tannenbaum. W sekcji dotyczącej podróży, przeniesiemy się do Regensburgu (Ratzybony) - Perły Dunaju. Przepiękne ilustracje i barwny tekst zachęcają do odwiedzenia tego cudownego miasta.


80. wydanie magazynu Deutsch aktuell jest pierwszym, które pojawiło się na rynku w 2017 roku. Możemy w nim znaleźć artykuł na temat Jette Joop, niemieckiej kreatorki mody i rzeczywistości. Choć pierwszy raz o niej słyszę, po przeczytaniu tekstu naprawdę ją polubiłam. Prócz tego, mamy tu interesujące recenzje filmu Frantz, książki Wintertod autorstwa Thomasa Nommensena oraz płyty Nikolasa Sturma. W kwestiach czysto językowych, poznamy zwroty, które pomogą Nam założyć konto w banku. Na czytelnika czeka również artykuł przybliżający nam kwestie niemieckich emerytów, karnawale w Kolonii. Dla ludzi lubiących aktywny styl życia: joga czy pilates? A dla tych, którzy lubią podróże - ferie w Niemczech! 




Co na nas czeka w ¿Español? Sí, gracias? Krótka recenzja płyty Pablo Lopeza, twórcy muzyki pop; komedii Relatos Salvajes oraz książki autorstwa Dolores Redondo Todo esto te dare. Następnie ciekawy (ale i trudny) tekst na temat Gibraltaru - brytyjskiego terytorium zamorskiego, które od północy graniczy z hiszpańską prowincją Kadykas. Colorful Media przygotowało dla czytelników również interesujący artykuł na temat świata poczty internetowej - mamy tutaj masę przydatnych zwrotów, które nieraz przydadzą się podczas tworzenia wiadomości. W sekcji Sociedad przeczytamy na temat tyranizowania - jak zapobiegać i działać. Moje serce zdobył artykuł dotyczący hiszpańskich parków narodowych. Piękne ilustracje. 






Za egzemplarze serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media! 

komentarze

  1. Wiele słyszałam o gazetach ENGLISH MATTERS, a o pozostałych dwóch dopiero tu czytam. Mam postanowienie, żeby nauczyć się jakiegoś języka w 2017 roku przynajmniej na tyle, aby mnie zadowalał. Więc może sięgnę po którąś z tych gazet. ;)

    Buziaki. ;**

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi do gustu najbardziej przypadło to wydanie specjalne English matters o mówieniu, gdy tylko je otrzymałam od razu zabrałam się za czytanie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. English Matters kocham i uwielbiam. Natomiast niemiecki.. nieeeee XD

    Pozdrawiam
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń
  4. Koniecznie muszę zakupić sobie nowe numery English Matters

    Pozdrawiam,
    Lady Spark
    [kreatywna-alternatywa]

    OdpowiedzUsuń
  5. Nominowałam cię do TAGU
    https://pozeram-ksiazki-jak-ciasteczka.blogspot.com/2017/02/ksiazka-w-autobusie-tag.html

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja od tak długiego czasu obiecuję sobie, że zacznę czytać English Matters i jakoś mi nie po drodze niestety :(

    OdpowiedzUsuń