Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

niedziela, 10 lutego 2019

199. Baśnie i opowieści o Bydgoszczy, E.A. Gwiazdowska

Jedyna w swoim rodzaju podróż do jednego z największych miast w Polsce, znajdującego się w północnej części naszego państwa. Bydgoszcz słynie przede wszystkim z wyjątkowych zabytków - Starych Spichlerzy, Opery Novy, czy pomniku Łuczniczki. Aktualnie Bydgoszcz jest świetnie rozwiniętym miastem, w którym mieszkańcom zdecydowanie brak czasu na wspominki.  Baśnie i opowieści o Bydgoszczy to zbiór eklektycznych legend o mieście skarbów, dzięki którym możemy poznać niezwykłą historię tego miejsca pisaną folklorem.  

Wydaje się wam, że tylko Kraków i Warszawa mają swoje baśnie, mity i legendy? Poznajcie zatem Bydgoszcz, królewskie miasto położone nad Brdą i Wisłą, które może się pochwalić wyjątkowo ciekawą i burzliwą historią. Zaklęte obrazy, ukryte skarby, okrutne porwania... W prastarych opowieściach o tym niesamowitym mieście nie brakuje fascynujących wątków! 
Jeżeli chcecie poznać je wszystkie, przystańcie na chwilę i wsłuchajcie się uważnie w echa dawnych legend, kryjących się w starych uliczkach miasta. *

,,Było to w dawnych czasach, w mieście zwanym Bydgosta..."

Nie da się ukryć, że dorobek kulturowy Bydgoszczy został Kraków, czy Warszawę. Z jednej strony, nie jest to nic dziwnego, jednakże z drugiej: folklor miasta skarbów niczym nie odbiega od sztandarowych miast Polski. Świetnym dowodem na to jest ta niewielkich rozmiarów książeczka, zawierająca piętnaście baśni i opowieści, które mają miejsce w Bydgoszczy. Gwiazdowska swą podróż rozpoczyna od legendy o obrazie patronki miasta Matki Bożej Pięknej Miłości, który aktualnie znajduje się na ołtarzu głównym kościoła katedralnego w Bydgoszczy. Następnie zahacza o Wyspę świętej Barbary i Wyspę Młyńską, na której w 2018 roku znaleziono skarby w postaci kosztowności i złotych monet. Autorka bezpośrednio odnosi się do konkretnych czasów historycznych - czytelnik wie kiedy mają miejsce wydarzenia baśni i opowieści Bydgoskich. W dzieje miasta zamieszani są święci, królowie i książęta, których znamy z kart naszej historii. 


Przyznam, że w Bydgoszczy jeszcze nie byłam, jednakże po spędzeniu chwili z książką Gwiazdowskiej, moje plany na tegoroczne wakacje nieco się zmieniły. Zdecydowanie będę musiała ująć w nich wizytę w tym niesamowitym i często pomijanym mieście. Na pewno na tę podróż będę musiała zabrać ze sobą egzemplarz Baśni i opowieści o Bydgoszczy, który będzie towarzyszył mi podczas zwiedzania miejsc opisanych w książeczce. Baśnie i opowieści o Bydgoszczy nie jest kolejną zwykłą książką zawierającą dorobek kulturowy jakiegoś miasta bądź regionu. Jej ogromnym plusem jest aktywne zwracanie się do czytelnika, który nie żyje już w opisanych czasach - autorka zachęca odbiorcę do zwrócenia uwagi na miasto podczas codziennych podróży tramwajem; wprawnie opisuje lokalizacje danych baśni, tak aby czytelnik mógł odszukać je we współczesnym obliczu miasta. Na piękno tych historii na pewno zwróci uwagę mieszkaniec Bydgoszczy, jak i każdy Polak. 

''Gdy będziecie przejeżdżać tramwajem wzdłuż rzeki, to pomyślcie, jakie ciekawe historie mogły się wydarzyć w tych miejscach na przestrzeni dziejów...''

W książce znajdują się piękne ilustracje, wykonane delikatną kreską i przyozdobione pastelowymi kolorami. Prezentują niektóre wydarzenia zawarte w baśniach i opowieściach Bydgoskich. Spośród piętnastu opowiastek moimi ulubionymi są Renifer Świętego Mikołaja, Białe błota oraz Królowa Jadwiga i bukiet kwiatów. Każda z nich kompletnie mnie ujęła swym klimatem. Zakończenie książeczki stanowią rysunki bydgoskich aniołów, które artystycznym duszom mogą posłużyć jako kolorowanki. 


Baśnie i opowieści o Bydgoszczy dopiero za niedługo wkroczy na polski rynek, jednakże już teraz warto zwrócić uwagę na tę książeczkę - odkrywa ona przed czytelnikiem niesamowitym dorobek kulturowy Bydgoszczy, zabierając go w podróż po dawnych ulicach miasta. 

* opis wydawcy

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae Res!


komentarze

 1. Bardzo ciekawa książka! Może kiedyś się za nią zabiorę ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz czytam o tej książce, ale czuję, że warto ją przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Baśnie są super, więc może dam szanse tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam w Bydgoszczy w zeszłym roku i zrobiła na mnie spore wrażenie swoją urodą. Chętnie zapoznam się z tą książeczką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dla mieszkańców Bydgoszczy to musi być fajna ksiażka :) może i ja tam kiedys dotrę - wtedy chętnie sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lokalny patriotyzm to zawsze ciekawy wybór ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię takie książki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Oo, fajne :D Czekam na tak ładne wydanie związane z Poznaniem :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Moi znajomi też bardzo chwalą to miasto, aż chce się pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mieszkałam kiedyś niedaleko Bydgoszczy i jestem bardzo ciekawa tych baśni :D poza tym okładka jest piękna

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie byłam w Bydgoszczy i nie mam z tym miastem nic wspólnego, ale uwielbiam takie lokalne baśnie i legendy, więc już się ciesze na tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny pomysł i tak rzadko spotykany, o Warszawie coś napiszą , a dlaczego nie o Bydgoszczy ? :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zdecydowanie zbyt mało wiem o Bydgoszczy, a stosunkowo często przez nią przejeżdżam, czas zatem sięgnąć po opowieści o niej. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę! Co prawda w Bydgoszczy byłam tylko raz i to na szybko, ale studiuję w tym drugim, według mieszkańców Bydgoszczy "złym" mieście Toruniu i dlatego czuję pewnego rodzaju obowiązek zapoznać się z legendami obu miast :)

  Zapraszam serdecznie do mnie na lustrzana nadzieja :) Blog już działa systematycznie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś dla tych co lubią odkrywać tajemnice miast 😊

  OdpowiedzUsuń
 16. Sama nie wiem. Brzmi ciekawie, ale na razie chyba odsunę ją w czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. W Bydgoszczy nigdy nie byłam jednak bardzo lubię czytać o związanych z nimi legendami i baśniami. Chętnie przeczytam i być może kiedyś uda mi się odwiedzić to miasto. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przez Bydgoszcz to tylko niestety przejazdem. Nigdy jakoś nie było mi po,drodze by pozwiedzać. Chętnie przybliże sobie troszkę opowieści z tego miasta.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, na pewno warto :) :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie znam tej książki, jednak na razie odpuszczam za dużo mam książek do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. U mnie w tym roku wyzwanie 100 książek i już wpisuję tą książkę na liste do przeczytania!!! <3

  https://myraibowworld1997.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Zawsze lubiłam takie przypowieści z dawnych lat. Chętnie bym ją przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 23. Lubię od czasu do czasu sięgać po legendy i baśnie, bo ich magiczny klimat pozytywnie na mnie wpływa, pozwalając zapomnieć o codziennych smutkach. Zaprezentowana przez Ciebie książka zaciekawia, lecz jeszcze pomyślę, czy spędzę z nią trochę czasu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wydaje się ciekawa, więc z chęcią się z nią zapoznam. Lubię baśnie, dlatego na pewno mi się spodoba :-)

  OdpowiedzUsuń
 25. Lubię takie lokalne opowieści...jakoś o wiele lepiej zapadają w pamięć...

  OdpowiedzUsuń
 26. Nigdy nie byłam w Bydgoszczy i nie ciągnie mnie do lektury 😊

  OdpowiedzUsuń
 27. Lubię takie książki o legendach czy bajkach z danych miast, miejsc (np. zamku Książ), ale akurat Bydgoszcz mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeśli chodzi o takie baśnie czy legendy z polskich obszarów to jednak pozostaję wierna miastu Kraków :D

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam ciekawostki o miastach i regionach Polski.

  OdpowiedzUsuń