Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

poniedziałek, 30 kwietnia 2018

115. English matters (70), Deutsch aktuell (88)

Najnowsze wydania magazynów językowych przynoszą nam wspaniałe artykuły na czasie, sporą dawkę informacji oraz różnego rodzaju ćwiczenia, pozwalające czytelnikowi sprawdzić zasób swojej wiedzy! Serdecznie zapraszam na recenzję 70. odsłony English matters i 88. Deutsch aktuell

Najnowsze wydanie English matters skupia się przede wszystkim na różnicach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Różnice te obejmują zarówno kwestii języka, jak i kultury, tradycji, postrzegania rzeczywistości mieszkańców. Tytułowe artykuły umieszczone są w mojej ulubionej sekcji People and Lifestyle. Mamy tutaj Britain According to Uncle Sam, czyli tekst poświęcony temu, jak Amerykanie postrzegają Brytyjczyków - co doceniają, a co krytykują. Jakie są zalety Wielkiej Brytanii? Romantyczna natura, tradycja, wysoka kultura osobista? A jakie wady? Depresyjna pogoda, kuchnia, specyficzny angielski humor? Kolejny artykuł What the British Say about the Americans, jak sama nazwa wskazuje, zwraca uwagę na to, jak Brytyjczycy postrzegają Amerykanów. Co irytuje Brytyjczyków w Amerykanach? Język? Nastawienie do życia? Zdecydowanie są to artykuły godne uwagi, które warto przeczytać zarówno dla informacji i słownictwa, jak i miło spędzonego czasu. 

W This and that Szpotakowska umieściła kilka ciekawych artykułów o osobach ściśle powiązanych ze sztuką. Mamy tutaj Akiane Kramarik, młodą artystkę-samouka, która wychowała się bez telewizji, dostępu do wielu książek i gazet. Maluje ona różnego rodzaju krainy, a kolory użyte na płótnie wyglądają jak z bajki. Utagawa Hiroshige to kolejny twórca, który z kolei tworzy drzeworyty - najchętniej wykonuje dzieła przedstawiające scenki z życia codziennego mieszkańców Tokio. Krótki artykuł o Pop Arcie pozwoli czytelnikowi przyswoić sobie na czym on polega i jak powstał. 

W sekcji Culture najlepszym artykułem okazał się być pierwszy - The Accidental Invention of the Teabag. Kto by się spodziewać, że tekst o (zupełnie przypadkowym) odkryciu torebki na herbatę przyniesie mi tyle frajdy. Z kolei No Girls Allowed odkrywa przed czytelniczkami miejsca, do którego niestety nie mamy dostępu przez naszą płeć, np. buddyjskie sanktuarium w Japonii.  


Conversation Matters skupia się na słownictwie i zwrotach związanych z muzyką. Jakimi przymiotnikami można opisać brzmienie? Jakie mamy rodzaje urządzeń, za pomocą których możemy delektować się utworami? Prócz tego mamy kilka ciekawych synonimów powiązanych ze śpiewaniem, gatunki muzyczne, nazwy instrumentów i muzyków, oraz kilka świetnych dialogów ściśle powiązanych z muzyką, np. o odkryciu nowego utworu. Sekcja Language zawiera świetny artykuł o slangu młodych. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, co oznaczają niemalże wszędzie obecne zwroty: BAE, YOLO, Gotta Zayn i inne. To niezwykle aktualny tekst, którego informację na pewno wam się przydadzą. ESP skupia się na polisach ubezpieczeniowych. Uwielbiam sekcję Travel - zawsze zdobią ją przepiękne zdjęcia opisywanych miejsc. Tym razem udajemy się do Kornwalii, zachwycającej krainy geograficznej słynącej z przepięknej flory, kamienistych wybrzeży i zapierających dech w piersiach plażach. 


88. wydanie Deutsch aktuell jest równie ciekawe co moje ukochane English matters. Film wydania to Die Vierhändige. Thriller z 2017 roku opowiadający losy dwóch sióstr, które w dzieciństwie były świadkami brutalnego morderstwa. Wydarzenie to na zawsze odmieniło życie dziewczynek. Wiele lat później Jessica cierpi na paranoję. Obsesyjnie chroni swoją młodszą siostrę, która stara się prowadzić normalne życie: bez strachu, bez swojej siostry... Briefe ohne Unterschrift to książka wydania, autorstwa Susanne Schädlich. Z kolei albumem najnowszego wydania Deutsch aktuell jest Die Bestie der Freiheit zespołu HÄMATOM. 

W sekcji Leute mamy obszerny artykuł o polityku obdarzonym dużym sercem - Franku Steinmeier. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się kim jest ten mężczyzna i jak wyglądała jego ścieżka kariery. Jednakże o wiele bardziej spodobał mi się tekst o berlińskim muzeum sztuki współczesnej, który możemy znaleźć w następnym dziale: Kultur. Dowiemy się nie tylko podstawowych informacji o tym miejscu, jak choćby w jakich godzinach jest otwarte, kończąc na tym dlaczego jest tak wyjątkowe i jaka jest jego historia. Dział Gesellschaft odkrywa przed czytelnikiem nowe oblicze Instagrama. Przedstawia ów serwis społecznościowy jako miejsce, w którym tworzy się sztukę, promuje swoje strony i zdobywa nowych czytelników/obserwatorów. Tematem wydania jest kontrowersyjna sztuka uliczna, tzw. murale - malowidła ścienne. Niestety wciąż często postrzegane jako akt wandalizmu, niejednokrotnie będące ozdobą zapomnianych miejsc. Konversation zawiera m.in. słownictwo związane ze sztuką, liczne dialogi, np. w muzeum, galerii. Gramatyka zawiera sporo informacji związanych z deklinacją mocną rzeczownika. 


Ostatni artykuł o którym napiszę w swojej recenzji jest ten należący do działu Reise - Podróże. Tym razem wybierzemy się do przepięknego Wiednia! Od dawna marzę o zwiedzeniu tego miasta i w końcu wiem, co powinnam zwiedzić czy jakich potraw spróbować! 

(klikając w powyższy tekst zostaniesz przeniesiony na stronę kiosku Colorful Media)

Za egzemplarze serdecznie dziękuję wydawnictwu Colorful Media! 

   

komentarze

  1. Kiedy byłam na studiach bardzo często korzystałam z tego typu gazet. Świetnie się sprawdzały w nauce języków

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się :) można znaleźć w nich wiele przydatnych informacji!

      Usuń
  2. Nasz Maks dostał książkę interaktywną do nauki pierwszych słówek, zabawka przyleciała z USA, więc zacznie od takiego angielskiego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze zaczynać naukę języków obcych w młodym wieku. Wtedy mózg chętniej wchłania :)

      Usuń
  3. Zdecydowanie wolałabym ten angielski :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Magazyny są świetne :D co prawda poznałam je dopiero niedawno, ale pewnie będę często sięgać po nowe numery :D
    Http://whothatgirl.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Słyszałam o nich ale nie przeglądałam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mam kilka takich magazynów w domu, są swietne! Nie dosć, że można się czegos ciekawego dowiedzieć, to dodatkowo szlifujesz język :)

    https://myslacinaczej29741.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda :) ja chętnie do nich zaglądam w wolnej chwili i zawsze coś zapamiętam.

      Usuń
  7. Te magazyny to świetny pomysł! Też muszę kiedyś do nich zaglądnąć.

    OdpowiedzUsuń
  8. Słyszałam o tych magazynach, jednak mój angielski jest na takim poziomie, a raczej na żadnym, więc niestety nie dla mnie lektura :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo to szkoda :( dla początkującej osoby są niestety zbyt trudne.

      Usuń
  9. To o różnicach pomiędzy Wielką Brytanią a USA brzmi bardzo interesująco :). Ja sobie ostatnio przeczytałam "Shortcuts to Poland", gdzie Autorka - Amerykanka, która się osiedliła w Polsce, pisze o różnicach między Stanami a Polską, zwłaszcza co do sposobu myślenia i zwyczajów. Przezabawna lektura :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi artykuły bardzo przypadły do gustu :) lubię takie ciekawostki społeczno-kulturalne. Sprawdzę podany przez ciebie tytuł :) dzięki!

      Usuń
  10. Czasami warto poczytać coś o świecie w innym niż polski języku. ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. Angielski owszem, ale za niemiecki podziękuję

    OdpowiedzUsuń
  12. Szkoda że takich magazynów nie było jak ja chodziłam do szkoły!

    OdpowiedzUsuń