Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

sobota, 11 stycznia 2020

273. Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady, Nancy Springer

Druga część sześcio-tomowej serii będącej wariacją losów najsłynniejszego detektywa świata - Sherlocka Holmesa. Za sprawą Nancy Springer czytelnik ma okazję poznać tytułową Enolę, czternastoletnią siostrę mistrza dedukcji, która pragnie być taka jak starszy brat. Niestety czasy, w których żyje nastolatka ograniczają ją licznymi konwenansami społecznymi, które jasno definiują rolę kobiety jako biernej towarzyszki życia mężczyzny, a nie pani swojego losu. Wbrew wszystkiemu i wszystkim, Enola postanawia złapać życia za rogi skrywając się za fałszywa tożsamością. 

Nancy Connor Springer urodziła się w 1948 roku. Amerykańska autorka książek young adult, science fiction oraz fantasy. Jej powieść Larque on the Wing otrzymała nagrodę Tiptee Award. Otrzymała również Edgar Award od nowojorskiej organizacji Mystery Writers of America za powieści Toughing It oraz Looking for Jamie Bridger. Springer to płodna autorka, która napisała ponad pięćdziesiąt książek w trakcie niemalże czterdziestoletniej kariery. Seria o Enoli Holmes mieści się w sześciu tomach, które powstawały od 2006 do 2010 roku.

Enola Holmes powraca, aby rozwikłać kolejne detektywistyczne zadanie. Tym razem poprowadzi sprawę zaginięcia lady Cecily Alistair. W tym celu zamieszka w Londynie, ukrywając się pod postacią panny Iv Meshle - asystentki znanego perdytorysty, czyli osoby zajmującej się odnajdywaniem tego, co zaginęło. Dodatkowo w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła także Pani Holmes - mama nastolatki. Czy rodzina Holmesów rozwiąże wspólnymi siłami te zagadki? Jak potoczy się dalej ta historia? Czy Sherlock Holmes zdoła odnaleźć siostrę, zanim ta zrobi coś głupiego? *


Losy Enoli Holmes pokochało tysiące czytelników na całym świecie. Ta odważna, mądra i niezależna nastolatka stała się inspiracją wielu dziewczynek, a przy aktualnych wzorcach do naśladowania, jest to bardzo dobra wiadomość. Już w pierwszym tomie (Sprawa zaginionego markiza) Nancy Spinger udowodniła, że losów słynnego detektywa da się stworzyć zupełne nową historię, starą zachowując na drugim planie, dzięki czemu fani Sherlocka Holmesa mogą ponownie zanurzyć się w klimacie wiktoriańskiej Anglii, jednocześnie poznając nowe oblicze dzieła Arthura Conana Doyle'a. Wydaje się, że amerykańska autorka stworzyła powieść z powieści, idealnie kompatybilną z pierwowzorem, oddającą cześć nieżyjącemu twórcy Sherlocka. Spinger zachowała elegancję, styl i klimat, jednak tchnęła w tę historię sporo kobiecego pierwiastka. Losy Enoli Holmes silnie związane są z myślą emancypacji kobiet. Główna bohaterka jest buntowniczką, nie zgadza się z rolą kobiety, jaką narzuca jej państwo i głęboko zakorzenione wzorce kulturowe. Enola pragnie zostać kimś więcej niż ozdobą przyszłego męża - pragnie być niezależna i szanowana w gronie detektywów. Wciela się w rolę asystentki nieistniejącego perdytorysty, czyli osoby zajmującej się odszukiwaniem osób i rzeczy zaginionych. Jednak pod nazwiskiem Ragostin kryje się nie kto inny, jak Enola Holmes.   

Czytając pierwszy tom przygód Enoli Holmes, wiedziałam, że ta seria zawładnie polskimi czytelnikami - zwłaszcza tymi młodszymi. Wartka akcja, intrygująca główna bohaterka, która nie dość, że nie da sobie w kaszę dmuchać, to jeszcze usilnie stara się wyrwać z okowów konwenansów społecznych. Warto również wspomnieć o miejscu akcji - wiktoriańska Anglia. Czytelnik przenosi się do Londynu, brudnej stolicy, gdzie przepaść pomiędzy bogatymi a biednymi wręcz przeraża.  Strojne damy w pędzie za przyjemnościami mijają żebraków, a co gorsze - głodujących, umierających w miejskich zakamarkach. Enola postanawia całkowicie odciąć się od swoich braci, którzy chcą zrobić z niej typową kobietę, co zmusza nastolatkę do ciągłych zmian wizerunku. W między czasie Enola realizuję się w roli detektywa - niejakiemu panu Ragostinowi trafia się sprawa zaginięcia lady Cecily Alistair. Początkowo wszystkie dowody wskazują na to, iż lady uciekła z domu, jednak młodsza siostra światowej sławy detektywa odkrywa pewne nieścisłości, które pozwalają się wysunąć śmiałe wnioski. Panna Holmes postanawia rozwikłać sprawę zaginięcia, jednak w trakcie pracy odkrywa mroczną stronę Londynu. Z każdym kolejnym tropem, Enola czuje się coraz bardziej samotna, zmęczona ciągłym ukrywaniem się przed bliskimi i walką o spełnianie swoich marzeń. 


Historia Enoli Holmes zdecydowanie nabiera rozpędu. Podoba mi się kierunek, w jakim zmierza autorka - zagłębiamy się w mrocznych częściach Londynu, a co więcej, Nancy Springer porusza takie zagadnienia, jak emancypacja kobiet. Enola to bohaterka, która zdecydowanie łamie obowiązujące w jej czasach reguły, ponieważ pragnie być kimś więcej niż kobietą  - a może właśnie AŻ kobietą. 

* taniaksiazka.pl

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu Poradnia K! 


komentarze

 1. Ciekawy pomysł na serię. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej serii, ale jakoś mnie nie kusi, by to zmienić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja spotkałam się już z tą serią i jestem nią bardzo zaciekawiona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym poznać tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś nie ciągnie mnie do tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może zainteresuję się tą serią, choć na razie za bardzo mnie nie przekonywała.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż to jest za piękne wydanie! Chociaż sama treść mnie nie przyciągneła to okładka już owszem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta seria na pewno jest ciekawa. Jednak teraz nie mam jej w planach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba muszę się przyjrzeć tej serii. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję się zaintrygowana :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam pierwszy tom i język nie przypadł mi do gustu. Na pewno skuszę się na ekraznizację, ale do książek raczej nie wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę się w końcu kiedyś zaznajomić z Holmesami :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwsza książka leży wciąż na stoliku i czeka aż w końcu znajdę dla niej czas. Można jakoś wydłużyć dobę, zatrzymać czas... cokolwiek?

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam, czytałam :) I czekam na trzeci tom :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Sherlocka lubię, ale do tej serii mnie nie ciągnie...

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo poluibiłam tą bohaterkę, umknęło mi, że jest drugi tom, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę najpierw przeczytać pierwszy tom i po tej recenzji jestem do tego bardziej zmotywowana. Lubię serie, które wraz z kolejnym tomem nabierają rozpędu i nie stają się nużące.

  OdpowiedzUsuń
 18. Super, że pod płaszczykiem kryminału dla młodzieży autorka przemyca też myśl o emancypacji kobiet. :) Gdy tylko będę miała okazję, z cała pewnością przeczytam tę serię. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie przepadam za powieściami detektywistycznymi :P Próbowałam sięgnąć po Sherlocka, ale znudziłam się po chwili. Raczej więc nie sięgnę po tę serię, mam inne książki do nadrobienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. That was a remarkable and complete article… all of the tips tallied and explained will be valuable for the people who are wise enough to tap from it. Any business nowadays without electronic long range informal communication sign and proximity may not make it to the farthest, and adventure additionally is a bit of the best approach to accomplishment in business. Continue doing amazing.

  OdpowiedzUsuń
 21. O! Nie widziałam nigdzie takiego ładnego wydania, nada się idealnie na prezent. Uwielbiam Sherlocka Holmesa.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie lubie Holmesa...rety zabijcie mnie, ale nie wiem co ludzie w nim widzą takiego fascynującego 🙈 Kinga

  OdpowiedzUsuń