Szablon stworzony przez Arianę dla Wioski Szablonów | Technologia Blogger | X X X

czwartek, 7 września 2017

10 zakazanych książek

Od fenomenu wydawniczego sprzed kilku lat, książkę, którą ma każdy z nas w swoim domu, po klasyki z przeszłości - zapewne o niektórych zakazanych książkach, które przedstawię w tym zestawieniu, dobrze wiecie, lecz kilka pozycji na pewno Was zaskoczy. Oto pierwsza część cyklu o zakazanych książkach. Wszystkie książki w dzisiejszym poście zostały wydane w języku polskim. 


1. 451° FAHRENHEITA, RAY BRADBURY 


451° Fahrenheita to nieco ponad 230° Celsiusa - właśnie w takiej temperaturze pali się papier. 

Książka wydana w 1953 roku to czarna wizja przyszłości - niepokojąca dystopia, przedstawiająca świat naszych potomków jako miejsce pozbawione "kultury wyższej". Centrem zamieszkanej przez nas planety staje się USA, które prowadzi bezmyślną wojnę niemalże z wszystkimi państwami, jednocześnie zapewniając swym obywatelom ułudę bezpieczeństwa. W świecie tym wszelka literatura jest ściśle zakazana i palona. Media opanowały umysły obywateli, zostały zatracone podstawowe wartości. Wyniszczaniem książek zajmuje się specjalnie wyszkolona jednostka strażaków. Jednym z nich jest Guy Montag. 

Książka zakazana przez profanację, używanie imienia Pana Boga nadaremno, palenie Biblii, obrażanie chrześcijaństwa, bluźnierstwo.

2.  WIECZÓR TRZECH KRÓLI, WILLIAM SHAKESPEARE


Wieczór Trzech Króli to romantyczna komedia autorstwa genialnego Shakespeare'a, napisana około 1600 roku. Akcja utworu toczy się w krainie Iliria, w której to poznajemy Violę - główną bohaterkę. Kobieta wraz ze swoim bratem bliźniakiem rozbija się u wybrzeży Ilirii, po czym traci ze sobą kontakt. Viola postanawia przebrać się za mężczyznę, by rozpocząć służbę na dworze. Wkrótce w przebierańcu zakochuje się pewna dama - Olivia, wierząc, że jest on prawdziwym mężczyzną. 

Dzieło zostało zakazane w szkołach w New Hampshire, gdyż nauczycielom w tym stanie nie wolno dyskutować z uczniami o homoseksualizmie. Fabuła sztuki została uznana za nieodpowiednią. 

3. PRZEMINĘŁO Z WIATREM, MARGARET MITCHELL   


Powieść amerykańskiej pisarki Margaret Mitchell z 1936 roku, to klasyk literatury pięknej poruszający m.in. kwestię wojny secesyjnej, nieszczęśliwej miłości. Główną bohaterką jest Scarlett O'Hara, córka plantatora bawełny mieszkająca na Południu Stanów Zjednoczonych. Poznajemy jej zawiłe losy, bicie nieposłusznego serca, niemoralne myśli - a to wszystko z wojną secesyjną w tle. Przeminęło z wiatrem to jedna z najpiękniejszych książek i miłości, według wielu czytelników. 

Książka była zakazana przez okręg szkolny w Kalifornii z powodu zobrazowania niewolnictwa oraz niemoralne zachowania głównej bohaterki, Scarlett O'Hary. 

4. HARRY POTTER, J.K. ROWLING


Tego chłopca chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. Losy Harrego Pottera znają i kochają na całym świecie. Wspaniałe, magiczne uniwersum, które wykreowała brytyjska pisarka podbiło nie jedno serce. Harry Potter stał się nie tylko postacią literacką, ale i filmową. Seria o młodym czarodzieju uczy, że miłość jest najpotężniejszą magią i że zawsze należy stać po stronie przyjaciół. 

Mimo tego Harry Potter został zakazany w szkołach w Massachusetts właśnie przez elementy magiczne, czary, które są nieodpowiednie dla chrześcijan. Prócz tego w 2001 roku w Maine książkę chciano spalić i zakazać, gdyż nawoływała ona do przemocy i czarnoksięstwa.  

5. FOLWARK ZWIERZĘCY, GEORGE ORWELL 


George Orwell swym piórem wielokrotnie wzbudzał kontrowersję. Folwark Zwierzęcy opowiada historię zwierząt, które wygnały z folwarku ludzi i same zaczęły rządzić.  Folwark Zwierzęcy to nic innego jak mistrzowskie, alegoryczne przedstawienie stalinizmu oraz ostrzeżenie przed totalitaryzmem. Książka powstała w roku 1943, lecz autorowi udało się ją wydać dopiero po zakończeniu wojny (1945), jednakże od razu po publikacji dzieło zostało zakazane w ZSRR i innych komunistycznych państwach. 

W 2002 roku została ona zakazana w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z powodu obecności elementów obrażających Islam - między innymi obecności antropomorficznej, gadającej ludzkim głosem świni. Do dziś jest zakazana Północnej Korei i ocenzurowana w Wietnamie. 

6. LOLITA, VLADIMIR NABOKOV 


Powieść z 1955 roku napisana przez rosyjsko-amerykańskiego autora, Vladimira Nabokova. Lolita to opowieść o seksualnej obsesji dojrzałego mężczyzny na punkcie Dolores - dwunastoletniej dziewczynki. Aktualnie uznawana za arcydzieło - kiedyś cenzurowana i zakazana. 

Zakaz książki był spowodowany jej nieprzyzwoitością. Autora oskarżano o pornografię i pedofilię. 

7. KOD DA VINCI, DAN BROWN


Niezwykle popularna seria o Robercie Langdonie - profesorze Harvardu, znawcy symboliki religijnej, która trafiła na ekrany kin. W Luwrze zostaje popełnione tajemnicze morderstwo. Ciało ofiary zostało ułożone w pozycji przypominającej rysunek wirtuwiański, przedstawiający idealne proporcje ludzkiego ciała.  

Zakazana we wrześniu 2004 roku w Lebanon, po tym jak katoliccy przedstawiciele uznali, iż obraża ona chrześcijaństwo. 

8. UMIŁOWANA, TORI MORRISON 


Główną bohaterką Umiłowanej jest czarnoskóra Sethe - dumna, piękna i pewna siebie kobieta, którą niewola naznaczyła piętnem na ciele i duszy. Akcja powieści dzieje się kilka lat po wojnie secesyjnej. Książka z pogranicza jawy i snu, gdyż bohaterowie powieści obcują z duchami, pojawiają się elementy magiczne. 

Książka wstrząsająca, często zakazywana w szkołach pod wpływem skarg rodziców twierdzących, że Umiłowana to książka zawierająca przemoc, konteksty seksualne oraz bestialstwo.  

9. CHATA WUJA TOMA, HARRIET BEECHER STOWE


Wzruszająca opowieść o czarnoskórych ludziach, którzy utracili swe prawa i zostali zmuszeni do niewolniczej pracy. Codziennie walczą o przetrwanie, godność i wolność - tytułowy Tom głosi, iż człowiek pozostaje wolny, dopóki będzie miał możliwość wyboru między dobrem a złem. 

Zakazana w południowych stanach podczas wojny cywilnej oraz w 1852 roku w Rosji za czasów panowania Mikołaja I. W dodatku książka była oskarżana o podważanie idei religijnych. 

10. SŁOWNIK


Każdy z nas ma go w domu. Być może rzadko używany, ale na pewno gdzieś tam jest. Słownik to zbiór wyrazów ułożonych według pewnej zasady. 

Choć to zupełnie nieszkodliwe dzieło jeszcze nikomu nie zrobiło krzywdy (a zapewne wielu osobom pomogło), to i tak zostało zakazane. Niegdyś w Kalifornii został zakazany w bibliotekach, gdyż zawierał słowa o podłożu seksualnym. 

O której zakazanej książce nie mieliście pojęcia? A może którąś przeczytaliście? 


komentarze

 1. Wielkie WOW! Nie słyszałam wcześniej o "Wieczorze Trzech Króli", a że ubóstwiam Szekspira to muszę koniecznie się tym zainteresować. Trochę dziwi mnie fakt, że książki zostają zakazane, bo poruszają tematy tabu. Literatura służy nie tylko rozrywce, ale też poznawaniu świata. No ale co zrobić... :D

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Wieczór Trzech Króli" kupiłam kiedyś za 10zł w koszu z tanimi książkami :) już się nie mogę doczekać lektury! Zwłaszcza, że dowiedziałam się o tej komedii takich smaczków :3

   Usuń
 2. Nawet Przeminęło z wiatrem? Nie wiedziałam o tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jeszcze nie jedna pozycja Cię zaskoczy :)

   Usuń
 3. W Stanach można wszystko ;) Niektóre prawa u nich są śmieszne. Najbardziej zaskoczyła mnie informacja o "Przeminęło z wiatrem".
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się zdziwiłam, jednakże to prawda :)

   Usuń
 4. O kurczę ^.^ jestem w szoku... Nie wiedziałam o części z nich, że mogłyby być książkami zakazanymi. Naprawdę ciekawy post. Dowiedziałam się czegoś nowego!

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) na pewno powstaną kolejne części tego cyklu - wyszukiwanie informacji o zakazanych książkach niesamowicie mnie wciągnęło! :)

   Usuń
 5. Słownik? Serio? :D
  "Wieczór Trzech Króli" koniecznie muszę nadrobić - uwielbiam komedie Szekspira! :)
  Pozdrawiam!
  Zapraszam na konkurs, w którym do wygrania egzemplarz książki pt. “Angielka”!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szekspir jest cudowny :) uwielbiam jego twórczość :)

   Usuń
 6. Świetna lista, bardzo lubię takie zestawienia :) No Słownika się nie spodziewałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalezienie informacji o słowniku też mnie niesamowicie zdziwiło :D

   Usuń
 7. Słownika nie spodziewałam się tu znaleźć. Naprawdę?
  Poza tym to można się spodziewać niektórych zakazów, każdy coś znajdzie i wystarczy to ogłosić :D
  POCZYTAJ ZE MNĄ!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie zawsze się czegoś doszukają - taka jest nasza natura :)

   Usuń
 8. No słownik mnie rozwalił... :D Jeszcze "Alicja w Krainie Czarów" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem :) jak i masa innych książek, ale to będzie w kolejnych częściach cyklu o zakazanych książkach :)

   Usuń
 9. Wiele z tych książek to cudowne lektury ;) Uwielbiam „Przeminęło z wiatrem”, „Wieczór trzech króli”, ”Harryego Pottera” i „Lolitę”. Nie wiedizałam, że „Kod Leonarda da Vinci” należy do książek zakazanych :P
  Ja ostatnio czytalam taką książkę-pamiętnik „Trzy córki Chin”, która jest zakazana w Chinach - pokazuje jak wyglądało naprawdę dojście do władzy komunistów i robi spore wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś tam kiedyś słyszałam, że "Harry Potter" i "KOD DA VINCI" były zakazane, jednakże o reszcie nie słyszałam. Nie dziwię się, że "Folwark zwierzęcy" również znalazł się w tym zestawieniu, bo dla niektórych może to być szokujące dzieło. Z pozostałymi powieściami z pewnością się zapoznam, gdyż intryguję mnie w nich właśnie ten element zakazanego owocu.

  OdpowiedzUsuń
 11. O większości nie słyszałam, najbardziej zaskoczył mnie słownik i Kod Da Vinci (taka niegroźna książka rozrywkowa...). Wiedziałam że Rok 1984 Orwella był zakazany, ale nie wiedziałam, że Folwark też. Potter kiedyś mi się obił o uszy. 451° Fahrenheita zamierzam przeczytać jeszcze w tym roku. W ogóle to fantastyczny pomysł na wpis, gratuluję :) Ja też zostanę na dłużej bo ciekawie tutaj :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy cykl, nie miałam pojęcia, że "Anioły i Demony" i "Twelfth Night" były/są zakazane, mimo, że o tej drugiej sporo słyszałam na zajęciach :)

  pozdrawiam, ifeelonlyapathy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Słownik mnie naprawdę zaskoczył. :D a Wieczór Trzech Króli? Jestem zdziwiona, to taka piękna opowieść, jedna z moich ulubionych. :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Ojej... nie wiedziałam o tym! Szczególnie mnie zaskoczył Harry. Bardzo ciekawy pomysł na post!

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeminęło z wiatrem mam w planach kiedyś. ;d
  Co do Folwarku - jestem na tak, można je palić. ;d

  OdpowiedzUsuń
 16. Słownik? wprost nie wierzę! mam trzy słowniki w domu, to teraz to dopiero będę mogła się oddać rozpuście! No i nie wiedziałam o Harrym Potterze!. Aż wstyd przyznać, ale nie przeczytałam jeszcze ani jednej części - a teraz jak wiem, że to zakazane, to aż się boję:)

  OdpowiedzUsuń
 17. I ten zły Harry Potter...wybaczcie, wiem, że to poważna, ale w końcu to nie narkotylki, papierosy itd. niszczą ludzi, tylko Harry Potter! Swoją drogą swego czasu u nas w szkole katechetka nieźle jechała po książkach Browna, więc mnie już powoli nic nie dziwi.
  xoxo
  L. (https://slowotok-laury.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń
 18. Folwark Zwierzęcy <3
  Wychowałem się na takich książkach :)

  Zapraszam do siebie na blogaaaa

  https://stos-kartek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Obecność niektórych tytułów na tej liście ogromnie mnie zdziwiła... Kto by pomyślał, że można zabronić Harry'ego Pottera! :O

  OdpowiedzUsuń